Zastanawiasz się czy praca w Kainos jako Technical Architect to ciekawe wyzwanie?
Poznaj Marcina, Michała i Krzyśka, którzy pracują jako TA przy różnych projektach w Kainos.


Marcin-Wasilczyk

Marcin Wasilczyk

Dolaczylem do Kainos w lipcu 2007 jako Software Engineer i jedna z dwóch pierwszych osób zatrudnionych w Polsce. Przez okres 2-3 lat kodowałem w Javie, następnie „przekonwertowałem się” na .NET. Awans na SSE nastąpił w marcu 2010. Na stanowisku Technical Architect jestem od listopada 2011. W projekcie Evolve pracuję od marca 2010.

1. Ile osób pracuje w Twoim zespole i jakie to są specjalizacje?

Obecnie nadzoruję pracę w trzech zespołach scrumowych biorąc czynny udział w ich spotkaniach i upewniając się, że projekt idzie we właściwym kierunku od strony technicznej. Każdy taki zespół to grupa 5-7 osób: tester + DevOps + developerzy.

Pomagam również zespołowi testerów przy usprawnianiu testów automatycznych. W razie konieczności monitoruję również wszelkie aktywności typu R&D prowadzone przez developerów.

2. Które z dotychczasowych szkoleń uważasz za najbardziej wartościowe?

Kainos udostępnia pracownikom licencję na platformę Pluralsight, która ma znakomitą bazę szkoleń na temat wszelkich technologii, uaktualnianą praktycznie każdego dnia. Zdecydowanie ciężko wybrać, które ze szkoleń jest najbardziej wartościowe – na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Mnie ostatnimi czasy najbardziej interesuje temat AngularJS oraz programowanie aplikacji na chmurę (Windows Azure, Amazon AWS). Z „klasycznych” szkoleń w jakich miałem ostatnio okazję uczestniczyć bardzo podobało mi się to na temat współpracy z innymi ludźmi – często temat niedoceniany lub pomijany w kręgach IT.

3. Najtrudniejsza decyzja odnośnie rozwiązań technicznych, którą podjąłeś w projekcie Evolve to?

Na przestrzeni ostatnich 5 lat, czyli od kiedy pracuję z Evolvie, takich trudnych decyzji było kilka. Na pewno jedną z ciekawszych było wprowadzenie modularności do produktu, który budujemy.

Innymi słowy należało tak przeorganizować strukturę kodu źródłowego, aby w łatwy sposób do podstawowej części Evolve’a dopisywać nowe „moduły” – niezależne od siebie funkcjonalności, które pozostawały opcjonalne w zależności od potrzeb klienta. Było to zadanie niełatwe, ale sprawiające wiele satysfakcji po jego ukończeniu.


Michał_Piatek

Michał Piątek

Dołączyłem do Kainos w październiku 2010 jako Software Engineer, po roku zostałem Senior Software Engineer. Aktualnie jestem na stanowisku Technical Architect w projekcie Defra – dla rządu brytyjskiego.

1. Jakie największe wyzwania wiążą się z projektem, w którym pracujesz?

Jedno z największych wyzwań to integracja software-u wytwarzanego przez kilku providerów równocześnie. Oprócz tego praca w środowisku Agile z 6 zespołami rozproszonymi na 3 lokalizacje niesie za sobą ciekawe wyzwania.

2. Jak wygląda w Kainos zachowanie równowagi pomiędzy życiem rodzinnym a pracą?

Koncepcja core-hours, jak i możliwość pracy z domu do 3 dni w tygodniu pozwala na zachowanie zdrowej równowagi pomiędzy pracą a życiem rodzinnym.

3. W ilu projektach pracowałeś będąc w Kainos?

Do tej pory miałem okazję pracować w projekcie dla jednej z największych firm zajmujących się m.in. analizą ryzyka biznesowego na rynku ubezpieczeń tworząc solucję dashboardową, jednym z produktów Kainosa – SMART, który pozwala na automatyzację testów procesów biznesowych w Workday-u.

Obecnie pracuję jako leader techniczny w projekcie dla rządu brytyjskiego – DEFRA, który wspomaga rolników w otrzymywaniu dotacji.


Krzysztof-Suchomski

Krzysztof Suchomski

Swoją przygodę z Kainos zacząłem we wrześniu 2011 jako Software Engineer. Po około pół roku awansowałem na Senior Software Engineer. Od pół roku obejmuję stanowisko Technical Architecta w projekcie Smart.

1. Przy użyciu jakich metodyk prowadzone są projekty?

Projekty, w których pracowałem prowadzone były w lekkich metodykach. Głównie Scrum, ale ostatnio pracujemy nad produktem w Kanbanie. Co ciekawe same zespoły były bardzo rożnie zbudowane. Pracowałem w małych zespołach z samymi programistami, którzy byli odpowiedzialni za cały cykl życia aplikacji.

W zespołach złożonych z programistów, testerów i inżynierów infrastruktury. W projekcie, w którym teraz pracuje przeszliśmy na Kanban ze względu na specyfikę projektu. Teraz próbujemy małymi krokami dojść do modelu Continous Delivery.

2. Jaki jest Twój zakres obowiązków?

Zajmuje się całym cyklem życia aplikacji. Od zbierania wymagań, poprzez analizę, programowanie aż do deploymentu aplikacji i rozwiązywania problemów na systemach produkcyjnych.

To co mi osobiście się podoba w Kainosie to, że nie ważne na jakim stanowisku pracowałem, zawsze miałem realny wpływ na rozwiązania, używane technologie czy też jak wygląda sam proces wytwarzania oprogramowania. Zawsze można wyjść z jakąś inicjatywą, jeżeli masz dobre argumenty masz spore szanse na wdrożenie swoich pomysłów.

3. Co mógłbyś powiedzieć o komunikacji w firmie?

Kainos na pewno jest najbardziej otwartą firmą w jakiej pracowałem. Sama struktura firmy jest dość płaska co ułatwia komunikację.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o naszej ofercie dla Technical Architecta?
Zerknij w zakładkę kariera lub bezpośrednio na ofertę – klik.

Zobacz drugą część wpisu:  Technical Architect w projektach dla rządu brytyjskiego – kim jest i czym się zajmuje (part 2)