Aplikacja „Krwiodawca” jest dedykowana wszystkim osobom zainteresowanym oddawaniem krwi. Dzięki funkcji testu pozwala sprawdzić, czy kandydat kwalifikuje się na dawcę krwi. Aktywnym krwiodawcom pozwala zapisywać daty pobrań, tak jak w tradycyjnej książeczce, a dodatkowo poinformuje o dacie kolejnej możliwości oddania krwi. Ponadto udostępnia informacje przydatne w przygotowaniu się do oddania krwi.

Skąd pomysł na aplikację? Chciałem wystartować już w pierwszej edycji AppCampa, wtedy zabrakło mi pomysłu, który mógłbym zgłosić. Od tamtego czasu gdzieś w głowie zostało mi jednak hasło „aplikacja medyczna na iPhona”. Któregoś dnia, trzymając w ręce swoją książeczkę krwiodawcy, zauważyłem, że dałoby się ją przenieść na telefon. Szybkie sprawdzenie na App Store i sukces – takiej aplikacji jeszcze nikt nie zrobił. W tym momencie zorientowałem się, że mam już pomysł na appcampową aplikację!

Tworzenie aplikacji nie sprawiało mi szczególnej trudności, język i środowisko Xcode spodobały mi się jeszcze w trakcie zorganizowanego przez Kainos szkolenia, a sam pomysł nie był trudny do zrealizowania. Jako, że nigdy wcześniej nie miałem okazji korzystać z MacBooka, na początku największą przeszkodą były te za wąskie, znikające suwaki w aplikacjach i jakieś dziwne wielopalcowe wygibasy na touchpadzie, ale dziś bez tego – jak bez ręki. Przy tworzeniu grafik do aplikacji pomógł mi Krzysztof Janeczko. W tej części największym problemem był wybór czy layout ma odwzorowywać interfejs iPhona, czy udawać prawdziwą książeczkę. Ostatecznie stanęliśmy gdzieś w połowie pomiędzy jednym a drugim rozwiązaniem.

AppCamp okazał się świetnym wprowadzeniem w jabłkowy świat, a nad aplikacją pracowało się na tyle przyjemnie, że będzie rozszerzana o nowe funkcjonalności, zgodne z napływającymi sugestiami użytkowników.

Aplikację można pobrać tutaj albo skanując QR code: